Reach
Cele, zadania i wdrożenia
Cele, zadania i wdrożenia
To rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczące bezpiecznego stosowania chemikaliów, poprzez ich rejestrację i ocenę oraz – w niektórych przypadkach – udzielanie zezwoleń i ograniczenia handlu oraz stosowania niektórych chemikaliów.
REACH to obszerny akt prawny mający, w założeniu prawodawcy unijnego, kompleksowo regulować kwestie związane z produkcją, wprowadzaniem do obrotu i stosowaniem substancji chemicznych na terenie UE.
Rozporządzenie weszło w życie 1 czerwca 2007 r. i zastąpiło kilkadziesiąt dotychczas obowiązujących wspólnotowych aktów prawnych, zarówno rozporządzeń, jak i dyrektyw .
Zgodnie z REACH każdy producent lub importer substancji chemicznych, jeśli jego obrót przekracza wymiar 1 tony w skali roku, jest zobowiązany do dokonania inwentaryzacji stosowanych produktów chemicznych, a także ich rejestracji wraz z informacją o ich właściwościach i bezpieczeństwie.
Grupa Azoty „Fosfory” na bieżąco analizuje tzw. Listy Kandydackie substancji SVHC (substancji wzbudzających szczególnie duże obawy)
Żadna z substancji produkowanych i wprowadzanych do obrotu przez Grupę Azoty „Fosfory” nie znajduje się obecnie na opublikowanej przez Europejską Agencję Chemikaliów Liście Kandydackiej substancji SVHC i nie podlega procedurze udzielania zezwoleń.
Karta Charakterystyki stanowi zbiór informacji o niebezpiecznych właściwościach substancji lub mieszaniny oraz zasadach i zaleceniach ich bezpiecznego stosowania.
Z dniem 30.11.2010 r. Grupa Azoty „Fosfory” zakończyła rejestrację substancji, a w grudniu 2010 r. w ramach rejestracji uzgodniono wspólną klasyfikację, zaproponowano oznakowanie oraz przedstawiono m.in. wyniki badań toksykologicznych, ekotoksykologicznych, fizykochemicznych i identyfikacyjnych.
|
Nawozy NPK, NP, agrafoski w rozumieniu rozporządzenia REACH są mieszaninami (preparatami). Rejestracji zgodnie z rozporządzeniem REACH podlegają znajdujące się w mieszaninach składniki, dla których przeprowadziliśmy proces rejestracji właściwej. Składniki preparatów, nieprodukowane przez Grupę Azoty „Fosfory” Sp. z o.o. zostały zarejestrowane przez dostawców substancji.